
Előadó: Dr. habil. Bertalan Péter- Mészáros Virág
Dr. Bertalan Péter a Kaposvári Egyetem Pedagógiai Karán a Társadalomtudományi Tanszéket vezeti. Habilitált egyetemi docens, oktatáspolitikai, oktatásszociológiai kutatásokat folytat.
Előadás absztrakt:
Az oktatásügy átalakítása, modernizálása megkerülhetetlenül fontos feladat. Az oktatási rendszerben, mint alrendszerben egyszerre van jelen a hagyományok megőrzésének igénye, valamint a modernizációs kényszer. A tradicionalitást azért említhetjük, mert egyrészt fékezője a változtatási szándékoknak, másrészt az értékek megőrzésének fontos záloga. A rendszerváltás előtti időszak nem kellően végiggondolt, félbemaradt oktatásügyi reformtörekvései, s az 1989 óta végbemenő transzformációs folyamatok korrekciós mechanizmusai egyaránt bizonyítják, hogy olyan egységes terv még nem született, amely a tanulók, hallgatók sorsát lényegesen meghatározó intézményrendszer távlati átalakításának, olyan lehetőségét kínálta és kínálja, amely megfelel a társadalom minden szegmensének. A külső szemlélő számára úgy tűnik, hogy az utóbbi 30 évben az oktatásügy állandó forrongásban van, mert meg akar felelni a „piac” kihívásainak, valamit az innovációs trendek által támasztott modernizációs kihívásoknak.
Az előadás a magyar oktatási rendszer előtt álló innovációs folyamatokat mutatja be, kiemelve a pozitív jelenségeket is, szól azokról az alapvető kompetenciákról, amelyek az oktatási hálózatok aktorai számára a sikerek zálogát jelenthetik.