Apple termékek tanulást segítő szerepe látássérült tanulók számára

Előadó: Dr. Gombás Judit, Baráth Erika Anita

G.J: Doktori tanulmányaimat a Testnevelési Egyetemen végeztem, ahol 2017-ben PhD fokozatot szereztem. 2016. óta vagyok az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar Látás Szakcsoportjának munkatársa.
B.E.A: 18 éve dolgozom a Gyengénlátók Általános Iskolája, EGYMI és Kollégiumában. Nevelőtanár voltam 12 évig, majd a kollégiumi intézményegység vezetője lettem. Ez utóbbi tisztséget 6. éve töltöm be. Mellette informatika rehabilitációs óra keretében tanítok gépírást és felhasználói alapismereteket.

Előadás absztrakt:

A digitális kompetenciák napjainkra mind a tanárok, mind a diákok életében egyre fontosabbak. A súlyos fokban látássérült fiatalok és felnőttek számára a számítástechnika ismerete és használata az ismeretszerzés, a tanulás és a munkavégzés, valamint a társadalmi befogadás nyilvánvalóan nélkülözhetetlen eszköze. Számítógépe és képernyőolvasó, és/vagy képernyőnagyító szoftvere segítségével egy vak, aliglátó, vagy gyengénlátó tanuló is képes a tanórákon, tanárával és osztálytársaival lépést tartva jegyzetelni, feladatokat megoldani. A digitalizált tankönyveknek köszönhetően a látássérült diák már nem szorul rá felolvasott hanganyagok használatára, hiszen digitalizált szövegekben könnyedén, gyorsan és önállóan képes tájékozódni.
A számítógépek adta lehetőségeken túlmutat az Apple termékcsaládja: termékeik – úttörő innovációként – az alapbeállítások között tartalmazzák a képernyőolvasó és képernyőnagyító funkciókat. Az iOS alapú alkalmazások között továbbá számos, kifejezetten a látássérült embereket segítő alkalmazás megtalálható, pl. számológép, színfelismerő, bankjegy-felismerő stb. Míg a számítógépekre telepíthető képernyőolvasó és nagyító szoftverek, a beszélő segédeszközök megvásárlása jelentős, sokak számára megfizethetetlen terhet ró a látássérült személyekre és családjukra, addig egy iPad, vagy iPhone egyszeri megvásárlásával a látássérült felhasználó rögtön egy, az egyéni szükségleteinek megfeleltethető, egyben az élet számos területén segédeszközként is szolgáló eszközhöz jut hozzá.
Nem nehéz belátni, hogy az iOS alapú termékek a látássérült személyek élethosszig tartó tanulásában kulcs szerepet tölthetnek be. Előadásunkban bemutatjuk, miként használja egy vak, aliglátó, vagy gyengénlátó személy az iOS rendszert akadálymentesen. Minthogy a látássérült tanulók növekvő arányban tanulnak többségi iskolákban, elengedhetetlen, hogy tanáraik rendelkezzenek a látássérült személyek speciális tanulási módszereinek és adaptált eszközeinek alapvető ismereteivel. Előadásunk a legmodernebb, okos eszközök segítségével történő tanulás folyamatába nyújt rövid betekintést.