A horgosi roma/cigány közösség háztáji gazdaságának beindításával járó nehézségek és azok kiküszöbölése

Előadó: Kapás Mónika

Kapás Mónika vagyok, 1992.05.07-én születettem Szabadkán. Tanulmányaimat egészen a mesterképzésig itt is folytattam. Végzettségem mester óvodapedagógus. Jelenleg a PTE, BTK, Oktatás és Társadalom - Neveléstudományi Doktori Iskola, Nevelésszociológia irányzatán vagyok másodéves doktorandusz. A disszertációm témáját a vajdasági roma/cigány nemzetiségű emberek ihlették, ugyan is szándékomban áll megismerni kultúrájukat, életminőségüket és segíteni őket az élet különböző területén.

Előadás absztrakt:

Az előadásban, illetve az annak hátterét képző kutatásban igyekszem a roma/cigány közösség háztáji gazdaságával kapcsolatos történéseket megosztani, külön kitérve családok mindennapi megélhetési problémájára és azok enyhítésére is.
Fontosnak tartom felvázolni a jelenlegi társadalmi körülményeket, lehetőségeket és kitörési pontokat keresni a közösség számára.
Kezdőpontként három fontos kérdést tettem fel a romáknak, amikkel górcső alá szerettem volna venni, hogy mivel elégedetlenek, mit változtatnának a környezetükön, és hogy milyen munkálatokban kapcsolódnának be szívesen.
Problémafelvetésként fogalmazódik meg, hogy a munkalehetőség nagyon beszűkült a roma közösség számára, szinte csak fizikai munkákat tudnak vállalni, mint pl. az árokásás, mezőgazdasági tevékenységek. Ebben az évben eddig átlagosan négy héten át tartó alkalmi munkában tudtak csupán részt venni a roma családok.
A kutatásban 10 roma család vett részt, akiknek a fejlődésmenetét be fogom mutatni az előadásomban. Az általam vizsgált településen élő roma lakosok mintegy 80%-ának nincs bejelentett, állandó munkaviszonya, ami nagyban befolyásolja azokat a nehéz körülmények közti lakhatást, amiben ők élnek.
Esetismertetés alapján reprezentálom az előbb említett roma családokat, bemutatom mindennapi életüket nehézségeikkel, korlátaikkal együtt, de az elért pozitív hatásokra is kitérek, melyek példaértékűek lehetnek a sorstársaiknak.
Egy pályázat apropóján és egy szövetkezet segítségével sikerült enyhíteni a közösség társadalmi nehézségein és új munkalehetőséggel, vagy ha úgy tetszik, pénzkeresési lehetőséggel támogatni a jobb, emberbarát környezet megteremtését.
A kutatás magától érthetővé tette, hogy elengedhetetlenek a további kutatások az irányban, hogy hogyan tudnám még több roma család élethelyzetét javítani, akár különböző szervezetekkel együtt működve vagy éppen munkát adó gazdák felkeresésével, stb.