"Amit ma megtehetsz, ne halaszd holnapra." - Az ezer-mérföldes utazás egyetlen lépéssel kezdődik

Előadó: T. Litovkina Anna

T. LITOVKINA ANNA a Selye János Egyetem docense. Magyarországon és külföldön egyaránt elismert közmondás- és humorkutató, tizenegy könyv szerzője/társszerzője, pl. Magyar közmondástár (2005), Old Proverbs Never Die, They Just Diversify: A Collection of Anti-Proverbs (2005, közösen Wolfgang Miederrel); Aki keres, az talál. Bibliai közmondások szótára (2017). Tizenegy kötet társszerkesztője. Több mint száz tanulmányt és könyvfejezetet írt. 

Előadás absztrakt:

Tim Urban az egész világot felkavaró Inside the mind of a master procrastinator c. 2016 Ted Talks előadásában az emberi életet egy hatalmas táblázattal szemlélteti. Ezt Az Élet Naptárának nevezi, s abban egy-egy kocka egy hét. Azt mondja: „Az itt látható kis kockák egy 90 évig tartó élet egy-egy hetét jelképezik. Nem is olyan sok kocka, főleg, hogy sokat már el is használtunk közülük. Szerintem mindannyiunknak hosszan, alaposan meg kellene néznie ezt a naptárat. El kell gondolkoznunk rajta, hogy mit halogatunk, mert mindenki halogatja valaminek a megtételét az életében.” (ld. https://www.ted.com/talks/tim_urban_inside_the_mind_of_a_master_procrast...)

Hányszor történt meg az életünkben, hogy hónapokig, évekig, évtizedekig gondoltunk valamilyen fontos feladatra, kötelességre, és mondtuk maguknak: „Nem, ezt nem ma teszem meg, majd legközelebb, majd holnap, vagy majd a jövő héten.” És újra és újra eszünkbe jutott ez e kósza gondolat, ám soha nem tettük meg azt, amit esetleg kellett volna, soha nem tettünk semmit a célunk megvalósításáért. A kifogásokat nagyon is jól tudjuk gyártani! Minél intelligensebb az ember, annál jobb kifogása van, miért nem valósítja meg az álmait. A ki nem zárt Gestaltok azonban nagyon sok belső energiát emésztenek föl, és stresszhez vezetnek. Vajon mikor fogjuk megtenni ezt az első lépést? Miért terjedtek el a következő közmondás-paródiák (Amit holnap is megtehetsz, ne tedd meg ma!; Amit ma megtehetsz, azt holnap is megteheted) a magyar nyelven kívül több más nyelvben is, gyakorlatilag szó szerint (ld. Anna T. Litovkina – Wolfgang Mieder: Old Proverbs Never Die, They Just Diversify 2006: 9–10)? A prokrasztináció, vagyis a feladatok és kötelességek krónikus halogatása nagyon tipikus jelenség mostanában, és az egyetemisták nem kivételek ezalól.

Az előadásomban felvázolom a prokrasztinációt fogalmát, rátérek a jellemzőire, és azt is szóba hozom, miért és hogyan küzdjünk ellene. Az előadásom középpontjában egy új kurzusom áll, amelyet a jövő félévtől a Selye János Egyetem Tanárképző Karán indítok el, 13 órás önismereti tréning formájában. A tréning segít a hallgatóknak megváltoztatni az ártalmas szokásaikat (többek között a halogatás szokását), és segítséget nyújt a hasznos szokások kialakításában, megtanítja a hallgatókat arra, hogyan tudják motiválni magukat, tervezni a napjaikat, és stresszmentesen, könnyedén, lelkesen végezni a megtervezett feladatokat, hogyan tudnak jobban koncentrálni arra, amit épp csinálnak, hogyan tudnak „itt és most” lenni. A tréningnek továbbá célja segíteni a hallgatókat abban is, hogy az élet számukra fontos minden területén (pl. egészség, tanulás, kapcsolatok, szabadidő stb.) kidolgozzák céljaikat egy évre és tíz évre, és minden céljuk megvalósítása érdekében kijelöljék az első lépést, amely egy csodálatos projekt: saját életük véghezviteléhez vezet.